Targ w Lipsku
Tekst: K. Czajkowski, fotografie: K. Kubiak
Targowy wtorek zanotowany został już w XVII-wiecznym dokumencie lokacyjnym Lipska. Zapewne pierwotne miejsce cotygodniowego targu, zlokalizowane było na wielkim rynku i trudno dzisiaj określić moment przeniesienia go na obrzeża miasteczka.
W W latach 80-tych targ w Lipsku usytuowany był na tzw. Targowicy – placu położonym przy szosie na Iłżę, po jej południowej stronie. Sąsiadował z pozostałością dawnego żydowskiego cmentarza – kirkutu. Dalej była górka, w tradycji nazywana Chechłem – miejsce wyczynowego saneczkarstwa.
W tamtym czasie na targu handlowano wyrobami, wytwarzanymi przeważnie przez miejscowych rzemieślników. Powroźnicy, garncarze, producenci słomianek na ścianę, a także miejscowi hodowcy i rolnicy wystawiali raz w tygodniu swoje towary. Pojawiali się również handlarze meblami – kredensami, bez których nie wyobrażano sobie wiejskiej kuchni., Można tam było znaleźć także większe zestawy meblościanek z Góry Kalwarii – ozdoba każdego aspirującego salonu.
Targ to również podstawowe miejsce spotkania, wymiany informacji oraz plotek. Cotygodniowa aktualizacja wiadomości z życia Powiśla, stanowiła ważny punkt w kalendarzu każdego dorosłego mieszkańca.